WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA GMINY MRĄGOWO

Kierunki zmian przepisów ruchu drogowego

WORD w Olsztynie
W ostatnich latach nastąpiły znaczące zmiany w przepisach ruchu drogowego, mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach. O szczegóły pytamy Marcina Kiwita z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Olsztynie.

Piotr Harasim, Telewizja Kopernik: Jakie są główne obszary zagrożeń oraz trendy bezpieczeństwa związane z zachowaniami pieszych oraz kierującymi pojazdami?

Marcin Kiwit, egzaminator nadzorujący w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Olsztynie: Polska w ostatnim czasie, a ostatni czas to mówię konkretnie ten rok, czerwiec tego roku, została doceniona przez Europejską Radę Bezpieczeństwa Transportu, można powiedzieć, że dostaliśmy takiego Oscara drogowego. Nagroda, która się nazywa Road Safety Performance Indeks, w skrócie PIN. To nagroda, która jest przyznawana za wybitne postępy w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego. Podkreślono ostatnie dziesięciolecie i zwrócono uwagę na to, że dokonaliśmy olbrzymiego postępu, jeżeli chodzi o spadek śmiertelności na polskich drogach, bo aż o 47 procent, przy czym średnia dla Unii Europejskiej to 22 procent, a więc to jest wielkość, która robi wrażenie. Zdecydowanego postępu dokonaliśmy, jeśli chodzi o edukację, jeśli chodzi o infrastrukturę, jeśli chodzi o legislację, jeśli chodzi o wzmocnienie egzekwowania przepisów związanych z ruchem drogowym. I teraz główne obszary zagrożeń. Główne obszary zagrożeń to w zasadzie główne przyczyny zdarzeń drogowych spowodowanych przez kierujących pojazdami, przez pieszych, czyli te dwie najliczniejsze grupy można powiedzieć uczestników ruchu drogowego. To jest kwestia związana z lekceważeniem zasad pierwszeństwa, to jest kwestia związana z niestosowaniem tych kanonów prędkości bezpiecznej, czyli poruszanie się z nadmierną i niedostosowaną do warunków prędkością poruszania się, to jest lekceważenie pieszego w rejonie przejścia dla pieszych i na przejściach dla pieszych, i to w końcu niezachowanie bezpiecznego odstępu od poprzedzającego pojazdu. Jeśli chodzi o pieszych natomiast, to tutaj niezmiennie oczywiście, dodajmy piesi jako sprawcy wypadków powodują zaledwie 5 procent wszystkich zdarzeń drogowych, z którymi mamy do czynienia w tej najtragiczniejszej statystyce, ale to zwłaszcza wchodzenie na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd w tym również na przejściu dla pieszych.

Powiedzmy trochę szerzej o przepisach ruchu drogowego dotyczących zbliżania się do przejść dla pieszych oraz utrzymywania minimalnego odstępu od poprzedzającego pojazdu.

Przepisy zmieniły się w kierunku zwiększonej ochrony pieszych, a ta zwiększona ochrona ma polegać – czy polega w zasadzie w tej chwili, bo to przepis obowiązujący – na konieczności ustępowania pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu na oznakowane przejście dla pieszych, tutaj jest zastrzeżenie, z wyłączeniem tramwaju. Pieszy oczywiście otrzymał przywilej pierwszeństwa wchodząc na oznakowane przejście dla pieszych, ale przy spełnieniu pewnych istotnych warunków, a mianowicie zachowania szczególnej ostrożności, czyli zwiększenia uwagi w takim stopniu, by odpowiednio szybko zareagować i nie wchodzenia w końcu na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych. Została podniesiona do rangi ustawowej taka zasada, która obliguje kierującego zbliżającego się do oznakowanego przejścia dla pieszych do zmniejszenia prędkości, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego, znajdującego się na przejściu dla pieszych i na to przejście wchodzącego. Przepisy również zmieniły się od 1 czerwca 2021 roku i one nałożyły na kierującego poruszającego się autostradą i drogą ekspresową obowiązek obowiązek utrzymywania minimalnego odstępu od pojazdu, który znajduje się na tym samym pasie ruchu przed pojazdem, którym się poruszamy, utrzymywania minimalnego odstępu równego co najmniej połowie prędkości, którą się poruszamy, a więc jeżeli dopuszczalna prędkość na autostradzie to jest przy dobrych warunkach, przy spełnieniu kanonów prędkości bezpiecznej 140 i jedziemy na przykład 130 km/h, to od pojazdu, który przed nami powinniśmy utrzymywać odstęp co najmniej 65 metrów.

Kolejny temat bardzo ważny, to używanie urządzeń elektronicznych. To stało się powszechne w naszym społeczeństwie w ostatnich latach. Jakie tutaj przepisy wprowadzono w odniesieniu do korzystania z tych urządzeń podczas przekraczania jezdni?

Taka zmiana, która została zapisana w Ustawie Prawo o Ruchu Drogowym, to zakaz korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia i przechodzenia przez jezdnię, w tym również podczas wchodzenia i przechodzenia przez przejście dla pieszych, takiego używania, które prowadzi do znacznego ograniczenia możliwości obserwacji przestrzeni drogi, którą przekraczamy.

Dziękuję za rozmowę.