WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA GMINY MRĄGOWO

Szanuj zasady, chroń życie

URZĄD WOJEWÓDZKI
Mundurowi połączyli siły, by edukować młodzież na temat konsekwencji łamania przepisów ruchu drogowego. Za nami spotkanie inaugurujące projekt „Szanuj zasady, chroń życie” w Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim.

Z policyjnych statystyk wynika, że kierowcy w wieku od 18 do 24 lat to grupa, która charakteryzuje się największym wskaźnikiem liczby wypadków na 10 tysięcy mieszkańców. W 2021 roku byli sprawcami 3653 wypadków, co stanowi niemal 18% ogólnej liczby takich zdarzeń powstałych z winy kierujących.

Ten stan rzeczy spowodował, że przedstawiciele służb mundurowych postanowili połączyć siły. „Służba Więzienna w czerwcu ubiegłego roku podpisała porozumienie między Dyrektorem Generalnym Służby Więziennej - gen. Jackiem Kitlińskim – a Głównym Inspektorem Transportu Drogowego – Alvinem Gajadhurem w sprawie współpracy i właśnie na podstawie tej współpracy powstał projekt kierowany do młodzieży” – mówi ppłk Jarosław Stawski, zastępca dyrektora okręgowego Służby Więziennej w Olsztynie. Nosi on tytuł „Szanuj zasady, chroń życie” i adresowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych, którzy są kandydatami na kierowców lub niedawno zdobyli prawa jazdy. „Jest to bardzo potrzebne, żeby tych młodych ludzi wyczulić, przygotować na zdarzenia drogowe, żeby po prostu zmniejszyć ilość wypadków w tej grupie wiekowej” – przekonuje Ryszard Płoski, Warmińsko-Mazurski Wojewódzki Inspektor Transportu Drogowego.

W Olsztynie projekt zainaugurowano spotkaniem w Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim, którego organizację wsparło Kuratorium Oświaty. Otworzył je wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki. Mam nadzieję, że młodzi ludzie, zanim jeszcze przystąpią do egzaminów na prawo jazdy, zanim rozpoczną kursy, będą mogli zapoznać się najpierw z zasadami, z przepisami, a później z konsekwencjami tego, gdy te przepisy się łamie” – mówi wojewoda.

O konsekwencjach łamania przepisów ruchu drogowego przypomniał zebranym uczniom Naczelnik Wydziału Inspekcji – Rafał Pudelski. Jednak najbardziej przejmującym momentem spotkania było jednak wyznanie Arkadiusza – 28-letniego osadzonego, który odbywa karę pozbawienia wolności za spowodowanie wypadku drogowego będąc pod wpływem alkoholu. „Po nocnej imprezie chciałem tylko przejechać się autem przez las i w tym lesie potrąciłem starszą kobietę, która jechała na rowerze. Nieprzytomną kobietę zabrał do szpitala helikopter, a ja trafiłem do aresztu śledczego” – opowiada Arkadiusz. Historia Arkadiusza dała uczestnikom spotkania do myślenia. „Można wiele osób po prostu skrzywdzić tym. Jedziemy parutonowym czymś, może czasem nawet 50 km na godzinę i łatwo popełnić błąd” – przyznaje Maksymilian, uczeń Zespołu Szkół Elektronicznych i Telekomunikacyjnych w Olsztynie.  „Młode osoby, ze względu na to, że są młode, chcą szybciej jeździć. Nie chciałbym do więzienia szybko trafić ze względu na to, że przekroczę prędkość” – dodaje Maciej, uczeń ten samej szkoły.

Pomysłodawcy projektu „Szanuj zasady, chroń życie” chcą, by był on wydarzeniem cyklicznym i trafiał do jak największej liczby młodych ludzi z Warmii i Mazur.